Väčšina domácností na Slovensku využíva teplovodné ústredné vykurovanie. Náklady na teplo tvoria nemalú časť ich výdavkov, preto sa oplatí hľadať možnosti, ako usporiť energiu. Overeným a efektívnym spôsobom, ako znížiť spotrebu tepla a udržať si tepelnú pohodu, je správne používať regulačné hlavice s funkčnými termoregulačnými ventilmi. Každý stupeň teploty v miestnosti navyše znamená zvýšenie spotreby tepla o 6 %.
Načo slúžia a ako fungujú termoregulačné ventily
Pomocou ventilov sa reguluje vnútorná teplota v miestnosti podľa individuálnych potrieb používateľa. Cez termoregulačný ventil je vykurovacie teleso pripojené na vykurovaciu sústavu. Na ventile je umiestnená regulačná hlavica, v ktorej sa pri zvyšovaní teploty prostredia rozťahuje teplotne citlivá látka. Uzatváraním alebo otváraním ventilu sa znižuje alebo zvyšuje prietok vykurovacej vody a mení sa dodávka tepla. Ale pozor! Miera, do akej dokáže ventil reagovať na teplotu v miestnosti, nie je pri všetkých polohách hlavice rovnaká. Ak vám záleží na tom, aby ste odoberali len nevyhnutné množstvo tepla, je potrebné nastaviť hlavicu správne.
Ako neplytvať energiou
Rozpätie nastaviteľných teplôt sa líši podľa typu termoregulačnej hlavice. Škála nastavenia zodpovedá spravidla rozsahu vnútorných teplôt od 12 °C do 26 °C. Ako si zabezpečiť tepelnú pohodu a neplytvať energiou? Najcitlivejšie budú radiátory reagovať na teplotu v miestnosti, ak hlavice necháte nastavené na stupni 3. To vám zabezpečí tepelnú pohodu aj v miestnostiach, kde sa zdržujete najviac.
Ako nastaviť regulačné hlavice
Kedy dôverovať regulácii, hoci je radiátor studený
Ak do miestnosti svieti slnko alebo teplo v nej produkujú zariadenia, stúpa vnútorná teplota vzduchu. Pri nastavení medzi stupňami 2 až 4 reaguje hlavica citlivejšie a okamžite mení prietok teplej vody cez radiátor. Spodná časť radiátora môže byť potom chladnejšia alebo i studená, prípadne môže byť chladný aj celý radiátor. Znamená to, že hlavica správne reguluje množstvo dodávaného tepla. Keď skončí vplyv oslnenia a sálania z oslnených vnútorných stien alebo tepelné zisky zo zariadení, opäť je teplá celá plocha radiátora.
Vetrajte krátko a intenzívne
Vetrať je vhodné krátkodobo a intenzívne, aby sa dostatočne vymenil vzduch, ale aby nenastalo nadmerné vychladenie stien a nábytku. Najefektívnejším spôsobom je otvoriť okná na rôznych stranách budovy. Pri vetraní je potrebné úplne zavrieť hlavicu. Na zníženú vnútornú teplotu vzduchu totiž reaguje zvýšením prietoku vody. Radiátor by bol zbytočne horúci a dochádzalo by k plytvaniu.
Uzatvárať ventily pri odchode z domu úplne?
To jednoznačne neodporúčame. Po úplnom uzavretí regulačného ventilu nastáva podchladzovanie stavebných konštrukcií, čo môže viesť k ich poškodzovaniu alebo k tvorbe plesní. Potom trvá dlhší čas, kým sa dosiahne tepelná pohoda v miestnosti. Samozrejme, tým sa zvyšuje aj spotreba tepla, ktoré je potrebné na vyrovnanie vplyvu ochladených stien.
Rady na záver
Hlavica termoregulačného ventilu musí byť obtekaná vzduchom. Ak je prekrytá záclonou alebo nábytkom, sníma teplotu prehriateho priestoru vo svojom bezprostrednom okolí. Podľa toho aj riadi prietok vykurovacej vody v radiátore. Práve prehriaty vzduch v okolí môže spôsobiť, že sa ventil uzavrie a radiátor nezabezpečí v miestnosti požadovanú teplotu.
Zdroj: SIEA/www.zitenergiou.sk